top of page

Kterou oblast podnikatelé často zanedbávají?

Aktualizováno: 10. 9. 2020

Organizace času. Cenotvorba. Propagace... To jsou témata, která většina podnikatelů volnonožců řeší neustále. Existuje ale jedna oblast, kterou z mé zkušenosti často opomíjí. Patří do sféry nevyužitých příležitostí a zasahuje do rozvoje podnikání, budování sítě kontaktů i prevence potenciálních rizik. Ale než ji prozradím, nejdříve se s vámi podělím o krátký příběh.


Byl jsem jako host na podnikatelské snídani v dnes už neexistujícím coworkingovém centru Viva Ostrava. A potkal jsem se tam s organizátorkou projektů na podporu podnikání v obcích z vysokou nezaměstnaností. Ano, byly podporované krajem a EU a bez ohledu na kvalitní lektory o ně nebyl příliš velký zájem.


Tyto workshopy však přinesly jeden nečekaný benefit. Jejich účastníci - sousedé ze stejného městečka - se poprvé potkali jako podnikatelé. Znali se z fotbalu, obchodu, čekání na autobus či vlak a povídali si o dětech nebo úrodě na zahrádce. Ale nikdy je nenapadlo bavit se spolu o podnikání. To je svým způsobem jedno z moderních tabu.


A přitom si mají tolik co poradit a předat. Jeden má cenné obchodnické dovednosti, druhý zase rozumí modernímu marketingu, který se rozvíjí velmi živelně. A všichni mají vhledy do mnoha oborů i své vlastní životní zkušenosti. Kolik synergie může vzniknout, když se tohle všechno spojí dohromady?


Právě tato myšlenka mě před čtyřmi lety vedla ke spoluzaložení akce Podnikáme u Berounky. "Princip „víc hlav víc ví“ funguje naprosto skvěle. Díky přemýšlení o způsobu řešení problémů ostatních účastníků, člověk přijde na to, že vlastně stejně nebo podobně může vyřešit i svůj problém, aniž by o tom kdy předtím takto přemýšlel," shrnuje jeden z přínosů setkávání poradce v cestovním ruchu Petr Kadeřábek.


A právě na některý z podzimních termínů Podnikáme u Berounky bych vás chtěl pozvat. Jeho cílem je vzájemná podpora a propojování se mezi aktivními lidmi v dolním Poberouní. Jak probíhá? Krátkém představení vystřídá kolektivní brainstorming, kde si každý může ve vymezeném čase (zhruba čtvrt hodiny) nechat od ostatní poradit s tím, co právě řeší. Řízenou diskusi na konci setkání střídá živelné klábosení a vzájemné propojování.Zdá se vám 15 minut málo? Dost možná budete sami překvapeni, kolik i za tak krátkou chvíli získáte nápadů a cennou zpětnou vazbu. Díky časovému limitu je totiž diskuze velice dynamická a jde rychle k jádru řešení. Proč chodí na PuB pravidelně tvůrkyně svatebních videí Veronika Horejšová?


"PuB je pro mě příjemným setkáním zajímavých lidí, kteří dělají své podnikání rádi a pracují na svém rozvoji. Oceňuji zastavení se v běžném pracovním procesu a mrknutí se na chvíli na své podnikání z jiného úhlu pohledu."


Říkáte, že právě tohle potřebujete? Pojďte se poznat navzájem, vyměnit si kontakty, ale také si mezi sebou pomoci. Podnikáme u Berounky hostí inspirativní prostory řevnického coworkingu Meandr a termíny na podzim 2020 jsou 16. září, 21. října, 18. listopadu a 16. prosince. Je to vždy středa, v čase od 9 do cca 11:30. Kapacita je jen 8 osob, místo je tak potřeba si rezervovat předem. Přihlásit se můžete na adrese https://www.meandrrevnice.cz/podnikame-u-berounky.


Nehodí se vám časy PuB nebo potřebujete individuálnější přístup? Pak mám pro vás ještě jednu nabídku. Pojďte se mnou do lesa. Přes tři roky nabízím celodenní konzultace během túry krásnými lesy v okolí Řevnic. Na čerstvém vzduchu a při chůzi můžeme vaše podnikání zrevidovat a rozpitvat opravdu do hloubky a najít v něm možnosti pro zlepšení i nové příležitosti.


Samotné túře předchází příprava témat a několikahodinové putování končíme sumářem nápadů a doporučení a po 14 dnech ještě telefonickým shrnutím. Podrobnosti a reference absolventů najdete na adrese https://www.punkovepodnikani.cz/lesa-pan/


Ať už v Meandru nebo na lesních pěšinách se s vámi na viděnou těší


Pavel Ovesný

ovesny.pavel@gmail.com

777 328 413


119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page