top of page

Pracovat a hrát si v jedné ulici

Na vědomí se dává novina, že Městečko se stěhuje do Řevnic. Koncept dětské herny s kavárnou se přesouvá z Letů do Řevnic. S Denisou Fabo a Marií Vágnerovou si Bashka povídala o tom, kde se cesty Meandru a Městečka potkávají ve prospěch zdejší lokality.

Vezměme to tedy od začátku.


B: Deniso, ty jsi stavař. Žena, stavař. Jak se to stalo, že sis otevřela dětskou hernu?

DF: Jsem maminkou dvou malých kluků a na cestě mám malou holčičku. Za chvíli budu mít děti tři. Celý život pracuju a pracovala jsem i při dvou malých dětech a velmi mi scházel prostor, kde budeme mít společně to, co potřebujeme. Oni svůj herní prostor a já práci. Místo, kde bych na ně viděla a kde by si hrály a rozvíjely svou fantazii a svůj svět. V mém snu jsem viděla prostor, kde bude dobře dětem a já se tam zároveň budu stále cítit jako dospělák.

B: Musím říct, že teď jsi přesně popsala pocit, jaký jsem vždycky v Městečku měla. Nikdy jsem si tam nepřišla jako host mých dětí v jejich herně. Naopak mi přišlo, že tam patříme všichni a to se v hernách často nestává.

DF: Ano, chtěla jsem dát prostor tomu, co je bytostně dětské, to je to jejich malinké městečko plné fantazie a chytře ho propojit s prostředím pro dospěláky. Tak aby děti mohly být děti a dospělí zůstat dospělými. Myslím, že se mi to povedlo. Prostory se navzájem prolínají a zároveň dobře fungují i vedle sebe. A taky jsem se chtěla dobře a zdravě najíst. V každé herně, kam přijdeš je bar plný sladkostí, lízátek a dětem nevysvětlíš, že to není vhodné. Takže celý koncept Městečka jsem postavila na mojí osobní zkušenosti a potřebách. To, co jsem v mém okolí nemohla najít, jsem si vytvořila.

B: Deniso, ty už jsi Městečko skoro rok provozovala v Letech a momentálně se stěhuješ do Corsa v Řevnicích. Proč právě sem?

DF: Městečko v Letech jsme budovali mnoho měsíců. Obtížná byla nejen ta stavba, ale všechny papíry a povolení, otevřeli jsme v září 2019 na zkoušku, v listopadu pak oficiálně. V březnu jsme museli zavřít. Během těch čtyř měsíců provozu jsme zaznamenali velký úspěch. Na to, že jsme byli nová herna a navíc mimo Prahu, jsme si rychle udělali jméno. Jezdili k nám lidé z Prahy a bez rezervace si nesedli. To ale trvalo jen ty čtyři měsíce. Pak už nám zůstaly jen náklady a nájem a zavřené dveře. Po tak krátkém provozu jsme neměli připravené žádné rezervy. První vlnu jsme ustáli. Pak jsme otevřeli na léto, ale léto není naše sezóna. V létě jsme tedy přežívali jen tak tak a začalo se nám zase dařit v září. V říjnu už jsme museli zase zavřít a to už jsme nezvládli.

MV: Na podzim nás oslovili z Corsa, zda bychom neměli zájem otevřít pobočku Městečka v Řevnicích. Pobočka jen pár km od toho původního nám nedávala moc smysl, ale už jsme věděli, že pokud budeme na podzim opět nuceni zavřít, Městečko nepřežije a všechno naše úsilí přijde vniveč. Stále tu byl ten sen a vědomí, že tahle herna může fungovat. Je to dobrý koncept. Téměř paralelně s nabídkou od Corsa jsme nakonec v Letech dostali výpověď z nájmu. Místo pobočky jsme tedy začali uvažovat a jednat o přesunutí Městečka do Řevnic. Přesunout se sice do menšího, ale na místo, kde jsme vítáni, byla výzva, kterou jsme potřebovali.B: Jaké je, Marie, tvoje role v Městečku a jak se stalo, že jste se propojily s Denisou?

MV: Šla jsem kolem Městečka týden předtím, než se mělo otevírat. Denisa na mě vykoukla z rozdělané stavby a zvala mě, ať přijdu. Vůbec to nevypadalo, že to za týden stihne, ale byla tak přesvědčivá a tak plná elánu, že mě do Městečka tou svou energií přitáhla. Stala jsem se v herně “tetou” , která pečovala o děti, starala se o to, aby byly hračky na svém místě a děti je bezpečně našly. Byla jsem k ruce maminkám, které potřebovaly využít hlídací službu.

Měla jsem v tu dobu svůj blog a řadu kontaktů a postupně jsem převzala Instagram Městečka a nakonec jsem začala v Městečku pořádat workshopy.

DF: Příchod Marušky perfektně zapadnul do mého plánu a její přístup k marketingu nám hodně pomohl. Postupně všechno splynulo v jedno.

B: Celý první rok Městečka byl plný peripetií. Městečko je zbourané a stavíte ho znovu. Kde jste moudřejší? Co víte, že už podruhé opakovat nebudete?

DF: Vlastní kuchyň. Do toho už se pouštět nebudeme. Spojit restaurační služby s provozem městečka je složité. Spíš budeme navazovat spolupráci s kvalitními restauracemi v okolí a vymazlíme tu kavárenskou část. Taky už nebudeme provozovat coworkingovou místnost. Ani když to byl oddělený prostor, tam nebyl dostatečný klid na práci. Od toho ale budeme mít v sousedství Meandr a to je varianta, která nám dává větší smysl. Děti si hrají, dohlíží na ně teta a maminka v klidu a nerušeně pracuje ve vedlejší budově. Ideální.

B: Maruško, co dal tobě ten rok v Městečku. Byla to spolupráce, která se budovala postupně.

MV: Rozhodně spoustu přátelství a hlavně Denisu. Funguje nám to spolu dobře. Poznala jsem Městečko od uklízení hraček, až po správu provozu a to mi dalo mnoho zkušeností.

B: Když vás dvě člověk potká, máte pořád dobrou náladu. Kde berete tu sílu a nervy, začínat zase od začátku?

DF: Je to jedna jediná věc. Víme, že Městečko má smysl. Začínat podruhé je těžší, ale já tomu konceptu tak pevně věřím, že Městečko prostě musí existovat. Moje motto vždycky bylo:” Když si něco opravdu přeješ, celý vesmír se spojí, aby to uskutečnil.”

MV: Já jsem za svůj život snad nepotkala silnější ženskou než Denisa. Ona je bojovnice. Já bych to, být v její kůži, už vzdala, ona ne. Já to nevzdávám, protože to nevzdává ona.

B: Jaké jsou tři věci, které by vám teď pomohly?

DF: Rozjíždíme kampaň na HitHit. To je rozhodně ta první věc. Podpora našich bývalých a budoucích zákazníků je základ.

MV: Ať se věci konečně vrátí do normálu nebo se tomu, co jsme znali předtím aspoň přiblíží.

B: Kdy plánujete otevřít?

DF: Do konce dubna by mělo být všechno připravené. Pokud nebude možné v květnu otevřít hernu veřejnosti, nabídneme ji na soukromé pronájmy nebo dětské skupiny.

B: Je něco, co bude mít nové Městečko navíc, co předtím nemělo?

DF: Bude součástí města. Bude patřit k nějaké konkrétní komunitě. Bude dostupnější a bude propojené se službami Meandru.

 

Užít si svůj klid na práci v Meandru a zároveň vědět, že kousek od vás je dobře postaráno o vaše děti? I takovou odměnu má Městečko ve svojí HitHit kampani:

Permanentka 10hodin práce v Meandru s hlídáním dítěte v Městečku

Permanentka 10hodin práce v Meandru s hlídáním sourozenců v Městečku


451 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše